Na výlet 10. 6. 2026 do Hořic a okolí odjelo ráno rychlíkem 13 členů našeho KČT. Název „Hořice – město kamenné krásy“ plně dokumentují stovky soch a sochařských děl po městě a okolí. Díla našich předních sochařů a zároveň absolventů školy zde různě potkáváme. Návštěva sochařsko-kamenické školy nám dala nahlédnout do formy výuky přímo v ateliérech. Odborné doplnění o významu, historii školy a následném uplatnění studentů nám zajímavou formou podal pan učitel Krátký.
Odtud jsme šli přes infocentrum na náměstí Jiřího z Poděbrad, okolo židovského hřbitova k Masarykově věži samostatnosti (památník obětem světových válek). Na základní kámen zde v roce 1926 poklepal prezident T. G. Masaryk. Zde jsme se po vyslechnutí výkladu o historii pokochali výhledy do kraje a přesunuli se do Miletína.
Po obědě v místní restauraci jsme za deště došli do výrobny hořických trubiček. Po zhlédnutí videa z výroby nám představili i historii trubiček. Po ochutnávce, stáčení trubiček a nákupu jsme odjeli na Dachova. Cestou okolo prvorepublikového přírodního koupaliště, lesního pramene Kalíšek, Malátovou stezkou lemovanou sochařskými výtvory jsme došli na Gothard. Tento památný vrch proslul historickou bitvou z roku 1423 a také novorenesančním hřbitovním portálem. Sochařský park u sv. Gotharda je sbírkou víc jak osmi desítek pískovcových plastik sochařů z Evropy, Asie a Ameriky.
Závěrem našeho výletu bylo rozloučení ve Smetanových sadech se symbolem Hořic – plastikou Krakonoše od Ladislava Šalouna. Domů jsme se vrátili unavení v 18:53.




















